Home | Sport | FCM Dorohoi a stins Farul Constanța cu 5-1

FCM Dorohoi a stins Farul Constanța cu 5-1

FCM Dorohoi a stins Farul Constanța în cea dea treia etapă playout din Liga a II a. Dorohoienii au învins cu 5 la 1și au adus prima victorie. Meciul sa disputat sâmbătă, de la ora 11:00, pe stadionul „1 Mai” din Dorohoi. FCM Dorohoi a început jocul cu  Cososchi, Orăşanu, Atudorei, Grumezescu, Vrabie, Pavăl, Ghiviziu, Vlaicu, Marin, Barabaş în timp ce Farul Constanța a aliniat la centru următoarea formație: Băjan, Ciobanu, Ochia, Cârstoiu,  Grigoraş, Enciu, Neagoe, Szalkai, Jianu și  Pătraşcu. Meciul a debutat cu o ocazie mare de gol de partea dorohoienilor după ce în minutul 1, Vrabie a centrat de pe partea dreaptă și Marin a reluat cu capul, din zona de 11 metri, puțin pe lângă bară. Farul Constanța a replicat în minutul 6 prin Jianu care a driblat aproape toată apărarea dorohoienilor, a pătruns fără prea mari probleme în careu și a șutat în portarul Hărăguță care a respins în corner. Repriza I a fost albă pe tabela de marcaj. În repriza secundă, spectacolul a început în minutul 47 când băieții noștri au deschis scorul prin Marin care a reluat cu capul, din plonjon, o minge centrată de pe partea stângă de Pavăl. După numai opt minute, Vrabie a centrat din corner, iar Atudorei a înscris cu capul. Farul Constanța a redus din diferență în minutul 59, tot cu o lovitură de cap. Neagoe a executat o lovitură de colţ de pe partea stângă şi Pătraşcu a înscris. Din minutul 68, FCM Dorohoi și-a asigurat victoria după ce Orăşanu a trimis o minge în faţă lui Pavăl, care după ce a depăşit un adversar şi a rămas singur cu portarul și a înscris. În minutul 71, Vrabie execută impecabil o lovitură liberă de la colţul careului direct în bara transversală de unde mingea sare după linia porţii. După numai două minute, în minutul 73 Grumezescu închide tabela după ce a înscris cu un şut la colţul lung de la marginea careului. La meci au fost aproximativ 400 de spectatori iar FCM-ul a fost susținut de Dorin Alexandrescu, primarul municipiului Dorohoi și Victor Mihalachi, finanțatorul echipei. În celălalt meci Berceni a bătut Balotești-ul la un gol diferență.