FCSB – FC Botoşani 2-2, la Voluntari

FCSB a condus cu 2-0, dar a fost egalată de FC Botoşani. Man şi Gnohere au marcat pentru roş-albaştri, Papa şi Roman pentru botoșăneni.

N-a fost un meci plăcut pentru suporterii roş-albaştrilor, care au avut de suportat o repriză a doua excelentă a băieţilor lui Costel Enache. La final, dincolo de scorul final dezamăgitor, aceştia rămân şi cu caseta tehnică a meciului care arată surprinzător: FC Botoşani a avut 12 şuturi la poarta lui Vlad, faţă de cele 6 ale FCSB-ului, arata telekomsport.ro.

Denis Man a deschis scorul încă din minutul 4, printr-o execuţie splendidă, cu călcâiul. În minutul 20, Harlem Gnohere a transformat o lovitură de la unsprezece metri şi lucrurile păreau să intre în firescul meciurilor dintre FCSB şi FC Botoşani. Enriko Papa a redus totuşi din handicap înainte de pauză, pentru ca intrarea din minutul 64 a lui Ongenda să schimbe lucrurile în favoarea oaspeţilor. FC Botoşani a fost echipa mai prezentă şi mai insistentă, iar în minutul 75 a fost premiată.

Rodriguez a reuşit o acţiune splendidă pe care Mihai Alexandru Roman a incheiat-o cu gol. FCSB – FC Botoşani s-a terminat 2-2, dar elevii lui Dică rămân pe primul loc înaintea derby-ului cu CFR Cluj. În schimb, formaţia moldavă are o singură înfrângere în şapte etape şi runda viitoare se deplasează la nou promvoata Dunărea Călăraşi.